Підписуйтесь на оновлення у FB або VKЧи буває борошно корисним для вашого здоров’я

Чи буває борошно корисним для вашого здоров’я

Борошно та його похідні – за визначенням не те, що показано шанувальникам фітнесу. Але всіляка випічка міцно увійшла у звичне нам харчування. Щоб мінімізувати шкоду фігурі, спробуємо вибрати максимально корисне борошно.

Сорти і типи

Сорти борошна відрізняються між собою виходом, тобто кількістю борошна, що одержуються з 100 кг зерна, кольором, різним ступенем помелу, вмістом немелених часток і кількістю клейковини.

Так, борошно вищого сорту в процесі виробництва максимально очищається від зернових оболонок. Через це в ньому відсутня клейковина, а також магній, калій і вітаміни групи В. Воно використовується, наприклад, для випічки здоби, а також як загусники для різних соусів – тобто, для продуктів, які не можна назвати фітнесовими.

Борошно першого сорту обробляється таким чином, що в ньому зберігається високий вміст клейковини. Крім того, воно багате фосфором і кальцієм. До речі, вироби з даного виду борошна повільніше черствіють.

Flours_

А от борошно другого сорту перемелюється разом з оболонкою зерна. Тому в цьому сорті борошна, як правило, міститься до 8% висівок і повністю зберігаються всі вітаміни і мінерали, які містяться в зернових культурах. Борошно другого сорту не підходить для здоби або тортів, зате з нього можна готувати млинці та вареники.

Шпалерне борошно виготовляється з усіх видів м’яких сортів пшениці і містить в собі найбільшу кількість висівок (удвічі більше, ніж борошно другого сорту). І хоча цей сорт істотно поступається в хлібопекарському плані борошну другого сорту, в ньому більше вітамінів і різних мікроелементів. Наприклад, у зерновій оболонці містяться білкові речовини, вітаміни груп В і Е, мінеральні солі кальцію, фосфору, заліза і магнію. А саме ядро ​​зерна багате крохмалем. Ідеальне застосування для даного борошна – випічка хліба.

Для випікання хліба в магазинах можна знайти і спеціальне хлібне борошно. Його принципова відмінність від інших сортів борошна – високий вміст білків (11,5-13,5%), які формують глютен і скоринку. Іноді для прискорення процесу бродіння тіста в даний сорт борошна може додаватися солодове борошно.

Набирає популярність і цільнозернове борошно. При його виготовленні зерно не очищають ні від зовнішніх шарів ендосперму, ні від зародка, ні від оболонки. Отже, така мука в повному обсязі містить в собі харчові волокна, вітаміни В1, В2, Е, РР, жирні ненасичені кислоти, амінокислоти, сахарозу, білок, гемицеллюлозу, селен, хром, фтор, кальцій, мідь, цинк, калій, магній. Іншими словами, така мука корисна навіть для тих, хто сидить на дієті і прагне скинути зайву вагу.

Види та застосування

Вид борошна визначається культурою, з якої воно виготовляється. Крім того, борошно може бути як з однієї культури, так і з суміші різних зернових культур. ВАЖЛИВО: термін придатності натурального (без додавання стабілізаторів і розпушувачів) борошна становить від 3 до 6 місяців максимум, залежно від виду і сорту.

Пшеничне борошно залишається найбільш популярним. Воно буває як з твердих, так і з м’яких сортів пшениці. Застосування: з м’яких сортів – підходить для хліба та випічки, а з твердих – для пасти і піци. Крім того, воно може замінити панірувальні сухарі.

Житнє борошно раніше використовувалася для випікання чорного хліба, зараз застосовується ширше. Буває шпалерне, обдирне (містить менше зернових оболонок), сіяне (без осколків оболонок та інших частинок зерна), а також особливе ​​(недосіяне). Застосування: випікання житнього хліба, печива, млинців, оладок, пирогів, коржів. Для того, щоб випічка вийшла вдалою, житнє борошно змішують з високосортним пшеничним борошном.

flour2

Вівсяне борошно містить легко засвоювані вуглеводи і сприяє виробленню гормону серотоніну. Амінокислотний склад вівса дуже близький до м’язевого білку. Вівсяне борошно також містить вітаміни А, Е, групи В, мікро- і макроелементи, клітковину, досить багато жиру і харчових волокон, але мало крохмалю. Застосування: вівсяне борошно робить випічку більш повітряною і розсипчастою. Даний вид борошна також можна додавати в запіканки і каші. Але варто пам’ятати, що через низький вміст клейковини вівсяної муки у вашій випічці повинно бути не більше однієї третини від загальної кількості борошна.

Рисове борошно відрізняється тим, що в ньому відсутній глютен. В той же час, в ньому міститься величезна кількість різних мікроелементів і вітамінів, а також крохмалю. Застосування: випікання хліба та хрустких коржів; ще рисову муку можна використовувати як загусник для супів і соусів. Єдиний нюанс – необхідно використовувати чверть кількості іншого борошна (або одну п’яту, коли печете хліб), і додавати трохи більше води.

Горохове борошно вважається цінним дієтичним продуктом. Воно багате клітковиною, пантотеновою кислотою, вітамінами А і С, а також мінералами (магнієм, цинком, калієм, кальцієм, фосфором і залізом) і амінокислотами. За змістом і якістю корисного білка горохове борошно не поступається навіть деяким різновидам м’яса, при цьому в ньому абсолютно відсутній холестерин. А високий вміст в ньому селену може навіть захистити організм від канцерогенів. Застосування: випічка хліба, коржів, печива, пончиків, приготування макаронних виробів, а також овочевих котлет.

Ячмінна мука містить бета-глюкан, який знижує холестерин, захищаючи наші судини і серце. Даний вид борошна буває двох сортів – шпалерним або сіяним. Причому, шпалерний завжди майже цільнозерновий, а при виробництві сіяного видаляються висівки (оболонки зерна). Застосування: смачні і корисні млинці.

flour1

Гречана мука вважається дієтичною. Виробляється вона як шпалерна і буває тільки одного сорту. Застосування: хліб, випічка, млинці, пельмені. Її також можна додавати в омлети і запіканки і застосовувати як панірування, наприклад, для котлет.

Льняна мука багата дієтичною клітковиною, поліненасиченими жирними кислотами (Омега-3 і Омега-6), рослинним білком, вітамінами B1, B2, B6, фолієвою кислотою, антиоксидантами (лігнано), а також калієм, кальцієм, магнієм, цинком та іншими нутрієнтами. Причому лляний білок за своєю збалансованістю амінокислотного складу перевершує білок багатьох зернових і бобових культур. Застосування: випікання хлібців і булочок, можна використовувати в тісті замість яєць, як панірування для м’яса і риби, додавати в омлети, супи, салати і запіканки.

Як бачимо, борошно, дійсно, буває різним. Причому, ті критерії, які прийнято вважати показниками високої якості, насправді корисними не є. Але це зовсім не означає, що від муки потрібно геть відмовитися. Потрібно лише вибирати більш здорові її різновиди і обмежувати у своєму раціоні вживання пшеничного борошна вищого сорту.

Джерело


ЦІКАВА НОВИНА? РОЗКАЖИ ДРУЗЯМ!


Мітки: , , ,

Дещо нове ↓

загрузка...


Написати свій коментар

Будь ласка введіть Ваше ім’я

обов’язково

Будь ласка введіть справжній email

обов’язково

Будь ласка напишіть коментар


zhinku.info © 2013 – 2018 Всі права застережено